Polska wyrasta na lidera przemysłu motoryzacyjnego w regionie

rozpuszczalnik rozcieńczalnik do farb Michor akrylowych

Wszystko wskazuje na to, że już w 2017 r. polskie fabryki będą produkować milion aut rocznie, czyniąc nasz kraj liderem branży motoryzacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polski przemysł motoryzacyjny to przede wszystkim trzy duże fabryki samochodów: Volkswagena w Poznaniu, Fiata w Tychach i Opla w Gliwicach. W ostatnich latach ich bramy opuszczało około pół miliona pojazdów rocznie. Teraz wszystko wskazuje, że w ciągu trzech najbliższych lat polski przemysł motoryzacyjny czeka dynamiczny rozwój. Volkswagen już zapowiedział zbudowanie do 2016 r. nowej fabryki we Wrześni, gdzie będą produkowane modele dostawczych crafterów.

Także zakłady w Tychach i Gliwicach mają zwiększyć produkcję. Włoski producent zamierza produkować w swojej fabryce w Tychach nową wersję modelu Fiata 500, z kolei Opel chce w Gliwicach skupić produkcję swojego najpopularniejszego modelu – Astry.

Optymistyczny scenariusz zakłada, że już w 2017 r. Polska może produkować nawet milion aut rocznie, co czyniłoby nasz przemysł motoryzacyjny liderem w Europie Środkowo-Wschodniej. Wszystko jest jednak uzależnione od tego, czy ostatni dynamiczny rozwój całej branży zostanie utrzymany.